Malowanie – jak znaleźć odpowiedni kolor?
Oto kilka praktycznych wskazówek, o których warto pomyśleć, gdy następnym razem zdecydujesz się na malowanie swoich wnętrz.
Nadawanie koloru jest sztuką samą w sobie, dlatego istnieją całe instytuty badawcze, które produkują kolory do ścian wewnętrznych, elewacji i mebli. Rozpoczęcie samodzielnego eksperymentowania może być odważne, wymaga przemyślenia i nabycia wiedzy na temat interakcji koloru ze światłem. Wiele osób myśli tylko o „kolorze” – ale to cień w połączeniu ze światłem staje się kolorem. Oto nasze rady, które możesz wziąć pod uwagę, gdy musisz przemalować i wybrać kolor, który Ci odpowiada!
Uwzględnianie pomieszczenia
Pierwszą wskazówką jest rozważenie, które pomieszczenie ma być pomalowane i jak zachowuje się w nim światło. Czy są to duże okna czy małe? Pokój jest zatłoczony czy przestronny? Chcesz powiększyć czy pomniejszyć pomieszczenie? Ogólnie rzecz biorąc, chłodne kolory zmniejszają pomieszczenie, a ciepłe kolory powiększają pomieszczenie. Zawsze najpierw sprawdzaj, jak farba wygląda na ścianie i patrz na nią o różnych porach dnia. Należy również zastanowić się, z jakim rodzajem podłogi kolor powinien wchodzić w interakcje i jakie meble są wokół niego.
Zainspirowani naturą
Jeśli chcesz znaleźć swój własny kolor, dobrą wskazówką jest inspirowanie się naturą. Wyjdź do ogrodu lub do lasu i przyjrzyj się kwiatom lub innym roślinom. Kwiat rzadko ma tylko jeden kolor, ale często kilka różnych, czasem do dziesięciu odcieni, nawet jeśli patrząc z oddali masz odczucie tylko jednego koloru. Natura rzadko się myli – często bardzo piękne połączenia kolorów i kształtów powstają w interakcji i harmonii. Jeśli nie masz pewności – wyjdź do ogrodu i spróbuj! Oczywiście zimą równie łatwo jest odwiedzić kwiaciarnię lub ogród botaniczny.
Konwertuj na kolor NCS
Następnym krokiem, po znalezieniu kombinacji kolorów, która Ci się podoba, jest zabranie jej do sklepu z farbami, gdzie mogą pomóc Ci przenieść kolory kwiatu lub rośliny na kolory NCS. Tam możesz również porównać z różnymi wzornikami kolorów i sprawdzić, czy znajdziesz coś, co pasuje. Patrząc na wzorniki, możesz również uzyskać pomysły i sugestie, jak dopasować kolor ściany do innych kolorów mebli i tekstyliów.
Stwórz własny kolor – pomysł dobry czy raczej niekoniecznie? Rozpoczęcie samodzielnego mieszania kolorów może być wyzwaniem, ponieważ będziesz musiał zapamiętać dokładną ilość każdego koloru, jeśli pierwsza mieszanka nie wystarczy i będziesz musiał mieszać więcej. Dlatego zaleca się znalezienie odpowiedniej skali kolorów, a następnie dopasowanie jej do gotowych już wag firm kolorystycznych. Należy pamiętać, że wyprodukowanie tych kolorów przez ekspertów zajmuje kilka miesięcy, więc często kolory są już dostosowane i opracowane tak, aby idealnie pasowały.
Nie kieruj się uprzedzeniami
Różne odcienie tej samej grupy kolorystycznej mogą również wywoływać różne wrażenia. Różowy to na przykład kolor, który wielu odrzuca, ponieważ często przypomina pokoje księżniczki dla dzieci. Ale różowy kolor może być elegancki i stylowy w zależności od mieszanki, stopnia nasycenia i innego wystroju.
Kieruj się swoim gustem
Kolory, które lubimy, są często związane z naszym stylem życia, naszymi zainteresowaniami, tym, jak lubimy się ubierać i dokąd lubimy podróżować. Dlatego nikt inny tak naprawdę nie powie Ci, jakim kolorem powinieneś się najbardziej cieszyć, tak samo jak nikt nie może Ci powiedzieć, jakiej muzyki chcesz słuchać. Ale z tego powodu nie musisz odmawiać pomocy, gdy znajdziesz żądany kolor. Zapytaj eksperta lub uzyskaj pomoc od producenta farb, aby uzyskać odpowiednie wyrafinowanie i połysk.
Jeśli nadal chcesz podążać za trendami…
Niebieski wywarł duży wpływ zarówno na projektantów wnętrz, jak i stylistów w ostatnich latach. W przeszłości baliśmy się wpuszczać go do naszych domów, ponieważ może on zintensyfikować ciemność i zimno, które niezaprzeczalnie wpływają na nasze domy przez dużą część roku. Ale teraz ten trend się odwraca i z każdym mijającym dniem odcienie niebieskiego stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w połączeniu z szarością lub zielenią. Kolor jasnoniebieski może wydawać się nieco bardziej dziecinny niż kolor ciemnoniebieski, który zamiast tego jest postrzegany jako elegancki.
Kompensacja ciemnych odcieni
Ciemniejszy odcień błękitu daje wrażenie elegancji, ekskluzywności, powagi i poczucia luksusu. Należy jednak uważać, aby nie malować go w zbyt ciasnych przestrzeniach lub zbyt małych pomieszczeniach, ponieważ może to być postrzegane jako zbyt restrykcyjne. Pamiętaj, aby wybrać jasny sufit lub jasną podłogę, a wytworzysz w pomieszczeniu więcej przestrzeni. Jeśli w pomieszczeniu jest za „zimno”, zawsze możesz wprowadzić naturalne materiały, takie jak marmur, cegła lub piaskowane drewno, które sprawią, że poczujesz się bardziej żywy. Oświetlenie i światło dzienne są również bardzo ważne.
Pomyśl o całości
Często myślimy tylko o kolorach ścian w pokoju, ale nie zapomnij zastanowić się, jak pokoje odnajdują się w całym wnętrzu. Nie zawsze mamy zamknięte drzwi, a może wcale nie ma drzwi i wtedy to naprawdę istotne, żeby kolory ze sobą współgrały.
Wnętrze wchodzi w grę
Jeśli w pokoju są na przykład zielone rośliny, zielona ściana może być postrzegana jako bardziej niebieska. Zastanów się więc, co będzie w pokoju, wybierając kolor. Niektóre meble „wychwytują” kolory i dają refleksy na różne sposoby.
Wybierz połysk
Kiedy już dotrzesz do swojego absolutnie ulubionego koloru, pojawia się kolejne wyzwanie, a mianowicie wybór koloru matowego, półmatowego lub błyszczącego. Połysk jest ożywiony, bardziej współgra z promieniami słonecznymi.
Jeśli nie jesteście zdecydowani, co do wyboru koloru, to najlepiej pomalować na biało, żeby po kilku miesiącach nie żałować decyzji. Biel jest uniwersalna.