Pompy ciepła, jak dobrać źródło ciepła?
Pompy ciepła są samoobsługowe, tanie w użytkowaniu oraz ekologiczne. Stojąc przed dylematem wyboru urządzenia grzewczego do domu, na pewno warto się nimi zainteresować.
Źródłem ciepła pompy mogą być zarówno woda, powietrze, jak i grunt. Pompa cieplna na bazie powietrza będzie najtańszym inwestycyjnie rozwiązaniem, ponieważ nie potrzebuje ona dodatkowej instalacji do odbioru ciepła. Znajdziemy ją w dwóch wersjach: monoblok oraz split. Pompę ciepła monoblok montujemy podobnie jak w przypadku kotła, wewnątrz domu, najczęściej w kotłowni. Urządzenie typu Split z kolei najrozsądniej będzie umieścić na zewnątrz, eliminując tym samym źródło hałasu w budynku mieszkalnym. Mankamentem takiego rozwiązania jest ryzyko zmniejszenia wydajności powietrznej naszej pompy w wyniku czynników atmosferycznych jak wiatr, czy deszcz.
Pompa ciepła pobierająca ciepło z wody i gruntów
Dla pomp ciepła pozyskujących ciepło zarówno z wody, jak i z gruntów czynniki atmosferyczne nie mają znaczenia, ponieważ naturalnie występujące zbiorniki wodne, a także grunty na głębokości poniżej 1 metra mają stabilną i wysoką temperaturę w sezonie grzewczym. Wynika to z faktu, że staw, rzeka, czy studnia głębinowa nawet podczas srogich zim zachowuje temperaturę nie mniejszą niż 10 stopni Celsjusza, a w przypadku gruntu będzie to około 5 stopni. Ten sposób odbioru ciepła do pompy jest rozwiązaniem stosunkowo drogim, wymagającym dużych nakładów finansowych, które wynikają z potrzeby wybudowania dwóch studni głębinowych: jednej czerpalnej do poboru wody zasilającej naszą pompę oraz zrzutowej, której zadaniem będzie odprowadzenie wody schłodzonej. Istotne jest, aby studnie były usytuowane co najmniej 15 metrów od siebie, tak aby woda czerpalna nie stykała się zrzutową. W przypadku, gdy chcemy zdecydować się na pompę pobierającą ciepło z wód gruntowych, powinniśmy upewnić się co do jakości i składu wody gruntowej, ponieważ ze względu na ewentualną korozję urządzenia późniejsze koszty pompowania wody mogą okazać się zbyt duże.
Dosyć drogim rozwiązaniem jest również pompa ciepła pozyskująca ciepło z gruntu. Wydajność naszej pompy w tym przypadku zależeć będzie między innymi od rodzaju podłoża. W przypadku gruntu gliniastego możemy uzyskać wydajność trzykrotnie większą niż w przypadku gruntu suchego. W przypadku chęci pozyskiwania ciepła z gruntu istotne jest, abyśmy posiadali działkę budowlaną o dużej powierzchni, która nie będzie ani zacieniona, ani porośnięta roślinnością o głębokich korzeniach.
W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, które źródło ciepła w przypadku naszej pompy grzewczej będzie najbardziej odpowiednie, warto skonsultować się, że specjalistami, którzy pomogą nam w dokonaniu najkorzystniejszego wyboru także pod względem finansowym.